Obiectivul Global 2. “Foamete Zero”. Miruna și Sabina

Foametea, la noi in tara si nu numai este un subiect delicat deoarece multi oameni sufera de aceasta problema sensibila.

    De ce?

Pai din mai multe motive:

  1.    Unele personae sunt prea egoiste sau pur si simplu nu le pasa de ceea ce este in jurul lor
  2.    Cei care sufera de aceasta problema nu se straduiesc sa faca ceva in legatura cu asta sau unii chiar nu au posibilitati
  3.    Nimeni nu face nimic in legatura cu acest obiectiv si nici nu-l iau in serios. Preturile alimentelor se scumpesc din ce in ce mai mult in fiecare an iar oamenii de rand, ce se chinuie cu adevarat nu pot face nimic in legatura cu acest lucru
  4.     Un alt motiv pentru care foametea a inceput sa se raspandeasca din ce in ce mai mult il reprezinta sarbatorile, si cred ca toata lumea stie de ce, in afara de faptul ca sarbatorile sunt reprezentate de bucurie si momente petrecute alaturi de famile, acestea mai reprezinta si mancare, foarte multa mancare care niciodata nu este terminata odata cu sarbatorile si fie este pusa in congelatoare fie, de cele mai multe ori, sfarseste pe fundul sacilor de gunoi

    Ce putem face pentru a schimba ceva?

   Daca ne dorim cu adevarat sa vedem o schimbare, putem incepe prin a  nu mai fi egoisiti, si sa nu ne mai gandim doar la noi insine si la nevoile noastre. Trebuie sa incepem sa privim in jurul nostru si sa incercam sa ne punem in locul celor care chiar nu pot avea o masa calda de sarbatori.

   In primul rand ar trebui sa dam din bunul nostru si altora, spre exemplu: de Craciun ,de Paste sau cu ocazia altor sarabatori, in loc sa aruncam mancarea ce ne ramane putem sa o dam cuiva care se va bucura cu siguranta de ea.

   La inceput va fi doar un gest de caritate facut cu scopul de a aduce bucurie pe fetele oamenilor in nevoi, dar  in mai mult timp putem transforma acest gest intr-un adevarat proiect, infiintand cantine sociale la care oamenii nevoiasi pot primii mese calde in orice zi,nu doar cu ocazia sarbatorilor

    Cum putem face acest lucru?

   Putem transforma acest proiect in realitate cu putin ajutor, cautand fie fundatii fie sponsori cu care sa ducem acest lucru la bun sfarsit, sau mergand la primarul orasului si discutand aceste probleme.

   Cine ne va ajuta?

Vom cere ajutorul oameniilor in cautare de locuri de munca fie al elevilor care is doresc sa faca un lucru bun, participand astfel la voluntariat .

    In cat timp vom putea duce acest proiect la bun sfarsit?

  Adevarul este ca vom avea nevoie de mult timp, si mult rabdare datorita faptului ca avem nevoie de sponsori si voluntari care nu se gasesc nici oriunde si nici peste noapte, dar  cu bunavointa si ajutor vom putea face o schimbare intr-un an sau doi

    Haideti sa oprim foametea!

                           Cu ajutorul vostru chiar putem face o schimbare!

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *